1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bilim insanları, 2000 yıldır bozulmamış beyin hücresi ortaya çıkardı!

Bilim insanları, 2000 yıldır bozulmamış beyin hücresi ortaya çıkardı!

Bilim insanları, 2000 yıldır bozulmamış beyin hücresi ortaya çıkardı!

Bilim insanları, İtalya’da devam ettikleri araştırmalarında yeni bir keşfi ortaya çıkardılar. Yaklaşık 2000 yıl önce yaşanan Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında hayatını kaybetmiş genç bir erkeğin kafatasında bozulmamış beyin hücresi buldu…

NTV’nin haberine göre, keşif sırasında bulunan insan kalıntısının araştırmacılar tarafından ilk olarak 1960 yılında, MS 79 yılında yaşanan volkanik patlama sırasında kül bulutlarının altında kalan Herculaneum şehrinde bulunan kalıntılar arasında yer aldığı bildirildi.

Bilim insanlarına göre, gerçekleşen yanardağ patlaması sırasında hayatını kaybetmiş olan gencin 25 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor. Genç adamın kalıntılarının, İmparator Augustus’a tapınmak için inşa edilmiş bir tapınakta yer alınan ahşap bir yatakta yüzüstü yatarken bulundu.

Napoli Federico II Üniversitesi’nde Forensik Anthropolog olan Pierpaolo Petrone, projenin 2018 yılında ‘kafatası içinde cama benzer ve parlak bir takım materyalleri’ fark ettiği zaman başladığını belirtti.

Aynı araştırmaya katılan Roma Tre Üniversitesi’nde Yanardağ Uzmanı olan Guido Giordano, iskeletin yakınında bulunan yanmış odun kalıntıları sayesinde patlama sonrasında bölgenin 500 derecenin üstüne çıktığı bilgisine ulaştıklarını belirtti.

Giordano keşiflerin, antik dönem insanlarının araştırılmasında daha önce mümkün olmayan çalışma alanları yaratabileceğini söyledi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap