1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Artık İnsanın Parmak İzinden Uyuşturucu Madde Kullandığı Belli Olabilecek

Artık İnsanın Parmak İzinden Uyuşturucu Madde Kullandığı Belli Olabilecek

Fingerprint scan provides security access with biometrics identification

1Bir parmak izi, birisinin kokain alıp almadığını veya sadece ona dokunup dokunmadığını gösterebilir.

 Tek bir parmak izi, birisinin kokaine son zamanlarda dokunup dokunmadığını veya gerçekten yutup geçmediğini ayırt edebilir. Parmak izi testi 2 dakikadan daha kısa bir sürede, kan testlerinden çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir ve adli araştırmalar veya ilaç testi için kullanılabilir.

 İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’ndeki Melanie Bailey ve meslektaşları, insan derisinde az miktarda kokain ve kokain kullanımı belirtilerini tespit eden bir teknik geliştirdiler.Bailey, “Birinin ilaca dokunduğunu veya onu yuttuğunu söylemek için kullanabilirsiniz” diyor.Kokain yanı sıra, test, bir kişi kokain aldıktan sonra cilt yoluyla atılan benzoilecgonine adlı bir molekülü alır. Kimyasal ayrıca bazı sokak kokain örneklerinde safsızlık olarak bulunur. Bailey, “Sokak kokaindeki benzoilecgonin aslında parmakları yıkar” diyor.Ancak kokain alan bir kişi, ter yoluyla molekülü salmaya devam edecektir, bu yüzden ellerini yıkadıktan sonra bile bir parmak izi ile tespit edilebilir.Bailey ve ekibi, yüzde 99 saflıkta kokain örneklerine ve çok daha az saf olan sokak örneklerine dokunan insanlardan parmak izleri aldı. İlaç kullanıldıktan hemen sonra ve katılımcılar ellerini yıkadıktan sonra parmak izleri aldılar.Ayrıca son 24 saat içinde kokain aldığını bildiren bir ilaç rehabilitasyon kliniğinde 26 kişiden parmak izi aldılar.Test için, kişi 10 saniye boyunca parmağını özel bir kağıda bastırır. Kağıt daha sonra kokain veya benzoilekgonin varlığını saptamak için kütle spektrometrisi adı verilen bir teknik kullanılarak analiz edilir.

 86 örnekte, parmak izi tekniği yüzde 95 doğruydu. Ekip, temasın veya yutulmasından 48 saat sonra tespitin mümkün olduğunu buldu.Kokain kullanımını test etmek için mevcut standart olan kan testlerinin aksine, parmak izi analizi 2 dakikadan daha kısa sürede tamamlanabilir.Teknik artık ticari olarak temin edilebilir ve ilaç testi için kullanılabilir. Bailey, “Birisi kokain kullanırsa, bir uçak uçmasını veya otobüs kullanmasını istemezsiniz” diyor.İngiltere’de bağımsız bir toksikoloji danışmanı olan David Berry, gelecekte bir suç mahallinde bırakılan parmak izlerinde kokainin varlığını belirlemek için adli bir araç olarak kullanılabilir, ancak daha önce onaylanması gerekebilir.Örneğin, bir kişinin uyuşturucu kullanan yasaları çiğneyip çiğnemediği, şu anda kandaki yasadışı uyuşturucu konsantrasyonlarına bağlıdır. Bu yeni tekniğin yasal ortamlarda kullanılması için düzenleme gerekebilir.

Kaynak: https://www.newscientist.com/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap