1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Arılar Neden Sadece Altıgen Petekler İnşa Eder?

Arılar Neden Sadece Altıgen Petekler İnşa Eder?

Bal arıları, sekizgen veya beşgen geometrik şekiller yerine neden altıgen şeklinde petekler inşa eder ?

arilar-nasil-bal-yapiyor

Bal arıları doğası gereği ihtiyaçlarından çok daha fazla bal üretir ve üretmiş olduğu balı peteklerde saklarlar. Üretilmiş olan peteğin altıgen olması herkes tarafından bilinmektedir. Sekizgen veya beşgen geometrik şekiller yerine petekler neden altıgen şeklinde inşa edilir hiç düşündünüz mü ?

Doğanın harikası olan bal arıları altıgen petek inşa etmesi ile ilgili araştırma yapan matematikçiler ilginç bir sonuca vardılar. Araştırma sonucuna göre inşası için en az balmumu gerektiren şeklin altıgen olduğu görüldü ve bilim insanları bir alanın maksimum kullanımı için en uygun geometrik şekil altıgendir sonucuna vardı.

Bal arılarının inşası sırasında kullandıkları yöntem ise oldukça şaşırtıcıdır. Altıgen hücrelerin inşasında bal arıları değişik noktalardan başlayarak, aynı ölçülerde altıgenler yapıp hücreleri birbirine ekleyerek peteği tamamlar ve son süreçte orta kısımda buluşurlar. Altıgen hücrelerin birleşim yerleri bir hayli ustaca işlenmektedir ve peteğe bakıldığında ise herhangi bir birleşim izine rastlanmamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap