İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Arama Kurtarma Çalışmalarında Yeni Boyut! Çitadan Hızlı Robot Üretildi!

Arama Kurtarma Çalışmalarında Yeni Boyut! Çitadan Hızlı Robot Üretildi!

Çitalardan ilham alınarak tasarlanan yeni bir robot prototipi, gelecekte Dünya'nın en hızlı hayvanından daha yüksek hıza ulaşabilir.

Arama Kurtarma Çalışmalarında Yeni Boyut! Çitadan Hızlı Robot Üretildi!

Teknoloji dünyasındaki robotların da son hızıyla gelişmeye devam ettiği şu yıllarda bilim insanları, çeşitli robot tipleri üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi‘nden bir araştırma birimi, saatte 120 kilometre hıza ulaşabilen çitanın omurilik yapısını tetkik ederek, katı zeminlerde daha önceki tüm robotlardan daha çevik hareket etmeyi başaran yumuşak bir robot üretti. LEAP (Leveraging Elastic instabilities for Amplified Performance), manası ise ‘elastik kararsızlık prensibiyle artırılmış performans’ olan bir sınıfa giren robotlar, eski modellerden 3 kat daha çevik hareket edebilme kabiliyetine sahip.

ÇİTA robot Omurilik Yapısı

EBATINA GÖRE HAYLİ ÇEVİK DURUMDALAR

Beden boyunun 2.7 katı aralığı bir saniyede katedebilen LEAP hafif robotların, aynı zamanda dik yokuşları da aşma yeteneği mevcut. Söz konusu robotlara ayak yerine bir yüzgeç eklendiğinde ise dünyanın en seri yüzen yumuşak robotları meydana geliyor. Araştırma biriminden Prf. Jie Yin, “Dünyanın en hızlı hayvanı olan çitalar sürat ve güçlerini omurilik sisteminden alıyor. Biz de bu esneme ve uzama olmak üzere iki sabit fazlı omurilik sistemini esas alan bir robot geliştirdik.” dedi.

Profesör Yin aynı zamanda LEAP robotların, hızın esas olduğu arama kurtarma teknolojileri ve endüstriyel üretimde kullanılabileceğini vurguladı.

ÇİTA ROBOT PROJESİ

Yorum Yap

Yorum Yap