1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Antarktika 18.3 Derece Sıcaklık İle Rekor Tazeledi!

Antarktika 18.3 Derece Sıcaklık İle Rekor Tazeledi!

1Antarktika kıtasında rekor yüksek sıcaklık 18.3C (64.9F) kaydedildi.

Perşembe günü Arjantinli araştırma üssü Esperanza tarafından alınan sıcaklık, Mart 2015’te önceki 17.5C tepe sıcaklığından 0.8C daha sıcak.

Sıcaklık, kıtanın kuzeybatı ucunda Antarktika Yarımadası’nda kaydedildi – (dünyadaki en hızlı ısınma bölgelerinden biri.)

Bu sıcaklık, BM Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından doğrulandı.

WMO sözcüsü Clare Nullis, Cenevre’deki gazetecilere verdiği demeçte, Bu derece yaz aylarında bile normalde Antarktika ile ilişkilendireceğiniz bir rakam değil.”

Örgüt, Antarktika kıtasındaki sıcaklıkların son 50 yılda neredeyse 3C arttığını ve örgütün batı kıyısındaki buzulların yaklaşık % 87’sinin o dönemde “geri çekildiğini” söyledi.

WMO, buzulların küresel ısınma nedeniyle son 12 yılda “hızlandırılmış bir geri çekilme” gösterdiklerini de sözlerine ekledi.

Bilim adamları, küresel ısınmanın Güney Kutbu’nda çok fazla erimeye neden olduğu konusunda uyarıyor, sonunda parçalanacak ve küresel deniz seviyesinin yüzyıllar boyunca en az üç metre yükselmesine neden olacak.

Nullis ekledi: “Antarktika buz tabakasından yıllık olarak kaybedilen buz miktarı 1979-2017 yılları arasında en az altı kat arttı.

“Bu buzulların erimesi, bilirsiniz, deniz seviyesinin yükselmesi söz konusu olduğunda büyük belada olduğumuz anlamına geliyor.”

18.3C, Antarktika kıtası için bir rekor iken, Antarktika iklim bölgesinde bulunan kıtayı, adaları ve okyanusu içeren daha geniş Antarktik bölgedeki rekor 19.8C’dir ve Ocak 1982’de kaydedilmiştir.

Geçen Temmuz, Kuzey Kutbu bölgesi, Kanada Kuzey Kutbu’ndaki Ellesmere Adası’nın kuzey ucunda bulunan bir üs tarafından kaydedilen 21C’lik kendi rekor sıcaklığına ulaştı.

Kaynak.BBC

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap