İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. AMD’nin Yeni İşlemcileri Gün Yüzüne Çıkmaya Başladı!

AMD’nin Yeni İşlemcileri Gün Yüzüne Çıkmaya Başladı!

AMD'nin sızdırılan 2 serisi Cezanne ve Rembrant serisi hangi teknolojiler ile gelecek ? Mimari değişiklik var mı , yazımızda...

AMD_Zen3_IPC

Önümüzdeki yıl çıkacak olan 5000 ve ardından gelecek olan 6000 serisi hakkında detaylı bilgiler ortaya çıkmaya başladı. Kırmızı ekip işlemci konusunda yatırımlarını sürdürmeye devam ediyor.

AMD Cezanne 5000 Serisi

Bu yaz piyasaya çıkacak olan Renoir 4000 serisinin ardından gelen Cezanne 5000 serisi ile başlayalım. 7nm+ üretim teknolojisi ile çıkacak serinin , 4000 serisinin devamı niteliğinde olan Zen 3+ mimarisiyle gelecek. Zen 3+ ile %20’ye yakın IPC kazancı ve bununla birlikte frekans artışı sunacağı öngörülüyor. Bununla birlikte dahili Vega ve RDNA APU’lar da karşımıza çıkacak. Vega APU’lar önceki serilere kıyasla biraz daha elden geçirilmiş hali sunulacak.

Cezanne 5000 serisi işlemciler dizüstü tarafında da rakibine zor zamanlar yaşatacak gibi görünüyor. 5000H serisiyle performans odaklı işlemcileri piyasaya sürecek. 8 çekirdek 16 izdekli işlemciler dizüstü pazarına oldukça sağlam gelecek gibi görünüyor. 45W’lık ısıl tasarımıyla da göz kamaştırıyor. 5000U serisi ise 15W TDP değeri ile de daha çok güç odağını yine 8 çekirdekli işlemcilerle getirmeyi hedefliyor.

AMD Rembrant 6000 Serisi

Cezanne serisinin yerini alacak Rembrant serisi hakkında pek bilgi verilmese de ortaya çıkanlara göre bu serimiz Zen 4 mimarisi ile üretilecek. TSMC N7 üretim teknolojisinin elden geçirilmiş hali olan TSMC 6nm üretim süreci ile üretileceği söyleniyor. Cezanne serisinin ardından APU işlemcilerinde RDNA2 mimarisine geçileceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap