İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon,Uzay Uçağını Evrene Tekrar Gönderiyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon,Uzay Uçağını Evrene Tekrar Gönderiyor

ABD askeri ordusu ve NASA'nın Sahip Olduğu Deney Gereçlerini Uzaya Taşıyacak X-37B Orbital Test Aracı 16 Mayıs'ta Fırlatılacak.

55ea74f3f018fbb8f8812df7

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, uzay uçağı olan “X-37B Orbital” test vasıtasını uzayda çeşitli tecrübeler kazanmak maksadıyla kullanılacak ekipmanları taşımak üzere yörüngeye gönderiyor.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığından yapılan bildiride, Hava Güçleri, Uzay Güçleri ve Milli Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile ortak tatbik edilecek uçuşun 16 Mayıs’ta Florida’daki Cape Carnaval Hava Kuvvetleri istasyonundan yapılacağı belirtildi. Yol aldığı uzun menzil ve atmosferin dışına çıkabilme yeteneğine sahip uzay uçağının 6. vazifesini ifa edeceği bildirilen açıklamada, bu uçuşla ABD Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından üretilen ve yörüngede deney yapacak “FalconSat-8” adlı küçük bir uydunun da evrene götürüleceği söylendi.

ABD Hava Kuvvetlerinin bahsi geçen uyduyla türlü türlü deneyler yapacağına dair belirtiler olan açıklamada, uzay uçağının NASA’nın radyasyon gibi uzay tesirlerini araştırmak ve ürün geliştirmek için örnek tohum ve metal levhaların bulunduğu deney donanımını da yörüngeye taşıyacağı üstünde duruldu. Ayrıca ABD Donanması Araştırma Laboratuvarının güneş etkin gücünün mikrodalga enerjisine çevrilerek yeryüzüne indirilip indirilemeyeceğini test edeceği bir deney için ekipmanın da bu uçuşla taşınacağı bilgisi verildi. X-37B, ABD’nin yörüngeler arası uçuş gerçekleştirebilen iki işlevsel uzay aracından biri. NASA tarafından 1999’da tasarlanan proje 2004’te Pentagon’a bağlı Yüksek Savunma Araştırma Projeleri Ajansı’na (DARPA) devredilmişti.

 

Yorum Yap

Yorum Yap