1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ABD Ordusunda Bir İlk Gerçekleştiriliyor

ABD Ordusunda Bir İlk Gerçekleştiriliyor

COMMAND SIGHT / ABD ORDUSU

Amerika Birleşik Devletleri ordusunda çalışan köpekler , gelecekte askerlerin operasyonlar sırasında onlara uzaktan komutlar vermesini sağlayan artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri takabilir.

ABD Ordusunun türünün ilk örneği olduğunu söylediği teknoloji, yönlendiren kişi köpeğin görebileceği her şeyi görebilecek ve ardından köpeğin görüş hattında ortaya çıkan görsel ipuçlarını kullanarak belirli komutlar vererek köpeği yönlendirebileceklerini açıkladı.

Gözlükler, ABD Ordusu Araştırma Fonu ile Seattle merkezli bir şirket olan Command Sight tarafından ortak olarak geliştiriliyor ve askeri köpeklerin kurtarma operasyonlarına yardımcı olmalarına ve askerler güvenli bir mesafede kalırken tehlike karşısında veya patlayıcı bulunan alanları keşfetmelerine izin verecek.Command Sight

Baş araştırmacının köpeği olan Mater Rottweiler, yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerini modellerken gösteriliyor.Şu anda teknoloji, el işaretleri veya lazer işaretleriyle yönlendirilmektedir. Askerler, köpeğe bağlı bir kamera veya sesli iletişimi de kullanabilir, ancak komutlar köpekler için bu aşamada kafa karıştırıcı olabiliyor. Zamanla geliştirilecek olan teknoloji ilk denemede bekleneni karşılamış görülüyor.

Command Sight’ın kurucusu AJ Peper yaptığı açıklamada, bu teknoloji “gelecekte askeri köpeklerin konuşlandırılma şeklini temelden değiştirebileceğini” söyledi, ancak teknolojinin uygulamaya konulabilmesi için hala “uzun bir yol” olduğunu dile getirdi.

Prototip tasarımı, gözlüklerin telleri olduğu için bir köpeğin tasmalı kalmasını gerektirirken  ancak araştırmacılar, tasarımın bir sonraki aşamasında teknolojiyi kablosuz hale getirmek için çalıştıklarını açıkladı.

Ordu Araştırma Ofisi’nden bilim insanı olan Stephen Lee, “Yapılacak tüm gözlükler her köpek için özel olarak tasarlanmıştır. Deneme aşamasındaki her köpek 3D olarak tarandı, böylece geliştiriciler optik ve elektrik bileşenlerini nereye yerleştireceklerini anlayabilecekler.” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorum Yap

Yorum Yap