1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. ”Facebook bile hacklenebilir”

”Facebook bile hacklenebilir”

1Facebook’un Twitter ve Instagram hesapları hacklendi.

 Facebook’un sosyal medya hesapları, Cuma öğleden sonra bir grup hacker tarafından geçici olarak devralındı.Hacking grubu OurMine, Facebook ve Messenger için Twitter ve Instagram hesaplarında yayınladı ve “Facebook bile hacklenebilir” yazdı.Hesaplar şimdi geri yüklendi.

 OurMine, saldırılarının siber güvenlik açıklarını göstermek için bir girişim olduğunu iddia ediyor. Ocak ayında ABD Ulusal Futbol Ligi’nde bir düzineden fazla hesabı ele geçirdi.Grup, Facebook’un Twitter hesabına bir açıklama yaptı. “Merhaba, biz OurMine’yiz. Facebook bile hacklenebilir ancak en azından güvenliği Twitter’dan daha iyi.”Ayrıca, OurMine’in logosunun bir fotoğrafını göndermek için Instagram’daki Facebook ve Messenger hesaplarını ele geçirdi.Facebook’un kendi web sitesi saldırıya uğramadı.Twitter, saldırının üçüncü bir tarafça gerçekleştiğini ve sorunla ilgili uyarı alındıktan sonra hesapların kilitlendiğini doğruladı.Twitter, “Bu sorundan haberdar olur olmaz, güvenliği ihlal edilmiş hesapları kilitledik ve Facebook’taki ortaklarımızla geri yüklemek için yakın bir şekilde çalışıyoruz.” Dedi.Facebook saldırısı, Ulusal Futbol Ligi’ndeki takımlara benzer bir saldırı izliyor gibi görünüyor. Hesaplara üçüncü taraf platformu Khoros aracılığıyla erişilmiş gibi görünüyor.Khoros, işletmelerin sosyal medya iletişimini yönetmek için kullanabileceği bir pazarlama platformudur.

 Genellikle bu platformlar müşterilerinin şifrelerini ve giriş bilgilerini yönetir veya bunlara erişebilir.Khoros BBC’nin yorum talebine cevap vermedi.OurMine, geçmişte şirketlerin ve yüksek profilli bireylerin hesaplarına saldıran Dubai merkezli bir hack grubudur. Geçmişte, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in sosyal medya hesabına, Google’ın genel müdürü Sundar Pichai’ye ve Netflix ve ESPN’nin kurumsal hesaplarına geçici olarak sızdı.Grup, saldırılarının güvenlik eksikliğini göstermek için tasarlandığını iddia ediyor. Ancak mağdurlara hizmetlerini korumaları iyileştirmek için kullanma talimatı da veriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap