1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Üç Boyutlu Yazıcılar İle Üretilen Yapay Eti Çok Yakında Sofralarımızda Görebiliriz

Üç Boyutlu Yazıcılar İle Üretilen Yapay Eti Çok Yakında Sofralarımızda Görebiliriz

3d baskılı et

İsrailli ve İspanyol firmalar bitkisel proteinden üretilen gerçekçi sığır eti ve tavuk servis ettiler. Basılı et gelecek yıl Avrupa restoran menülerinde olabilir. Ve birkaç yıl içinde, yazıcıların tüketicilerin evde kendi üretebilmeleri için bu makinaları satın aldıklarını görmemiz mümkün.

Malzeme katmanları, çok hassas özelliklere uygun katı bir nesne olana kadar 3D yazıcılar tarafından oluşturulur. Et, bitkisel maddeden ya da laboratuarda yetiştirilen hayvan hücrelerinden üretilebilir. Yazıcı, Nespresso tarzı bir kartuşla gelen bu ham maddeleri, gerçek gibi bir biftek veya tavuk filetosu oluşturmak için kullanır. İsrail firması Redefine Meat’in kurucu ortağı ve CEO’su Eshchar Ben-Shitrit, basılı ete geçmenin çok büyük ekolojik faydaları olacağını söyledi. “Alternatif ete gitmenin en büyük nedeni gezegenimizin geleceğidir” dedi. “Eti seviyoruz ama bunun için yeterli kaynağımız yok. İnekler çok fazla su, çok fazla yiyecek ve çok fazla toprak gerektirir, ancak bunlardan hiçbirine yeterince sahip değiliz. Geri dönüştürebilir, elektrikli araba kullanabiliriz, daha az duş alabiliriz, ancak bu değişiklikler haftada bir hamburger tüketimini azaltmakla rekabet edemez. ”

Sığır eti üretiminin azaltılması, CO2 emisyonlarında büyük bir azalmaya ve otlak arazileri için vahşi kırsal alanların çok daha az temizlenmesine neden olacaktır. Ben-Shitrit, sağlık yararlarının da önemli olduğunu söyledi. “Et yerseniz, beslenmenin avantajları ve dezavantajları vardır. Ama kesinlikle insanlar çok fazla tüketiyor. Bitki bazlı ürünler, kolesterol veya ette bulunan patojenleri içermez. ”

Bu nedenle, ahlaki bir ikilem olmadan besin değeri kazanabilecek birçok vejeteryan için çekici olacaktır. Geleneksel etin nüfusun çoğu için çok pahalı olduğu yoksul ülkeler de zaman içinde fayda sağlayacaktır. İsrail’de halihazırda yüzlerce insana hizmet etmiş ve Avrupa’da tatmalar yapmıştır. Ürünler başlangıçta geleneksel etten daha pahalı olacak – firma İngiliz süpermarket sığır filetosu bifteğinin iki katı maliyetin kg başına 28 £ civarında bir fiyat noktası hedefliyor – ancak bu zamanla düşecek ve sonunda geleneksel etten daha ucuz olacak. Ben-Shitrit:  “Burada ürettiğimiz gerçekten iyi, lezzetli et,” dedi.

Dünya çapında et üretimi patlama yaşıyor. BM verilerine göre, 1960’ların başında yaklaşık 70 milyon ton et üretildi. 2017 itibariyle, bu 330 milyon tondan fazla arttı. İngilizler her yıl yaklaşık 80 kg et yer.

3D baskılı et teknolojisi hızla gelişiyor. Geçen ay, başka bir İsrailli firma olan Aleph Farms, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki inek kas hücrelerinden üretilen etleri bastı. Şirket, etinin birkaç yıl sonra genel satışta olacağını söylüyor. Bundan önce, İspanyol merkezli Novameat, bitki bazlı yazıcılarının 2020’nin sonuna kadar İspanyol ve İtalyan restoranlarında ve kısa bir süre sonra İngiliz restoranlarında olmasını bekliyor. CEO’su Giuseppe Scionti, makinelerin 2021’de süpermarketlerde ve bir veya iki yıl sonra evlerde olmasını planlıyor.

Bezelye ve pirinç proteinleri, bir ekspresso makinesi için olan kapsüllerde Novameat’ın yazıcılarında beslenir. Gerçekçi biftek veya tavuğa dönüşen kırmızı bir macun içerirler. Yakında somon ve kuzu kapsülleri gelecek. Scionti, ortaya çıkan şeyin kalitesine inanıyor. Etin tadını ve lifli dokusunu taklit eden biftek ve tavuk filetoları ile başarılı olacaklarına inanılıyor.

 

Kaynak. The Guardian

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap