1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2021’de 10 bin liralık Bitcoin alsaydanız zararınız ne olurdu?

2021’de 10 bin liralık Bitcoin alsaydanız zararınız ne olurdu?

coin-tr-01

Pek çok kişi kripto paraları birer yatırım fırsatı olarak görüyor. Kimi ise yalnızca para aktarımı ve güvenli birikim hesabı olarak kullanıyor. Peki bir yıl önce 10 bin liralık Bitcoin almış olsaydınız şu anda zararınız ne kadar olurdu?

Bir yıl önce Bitcoin ve dolar ne kadardı?

Bitcoin yani Bitcoin’in mevcut değerini ve bir yıl önceki piyasa satış fiyatını görebilmek için global bir kripto para borsasına (Binance) bakıyoruz. BTC/USDT grafiğini detaylı bir şekilde incelediğimizde anlık olarak 30 bin dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Yine BTC/USDT grafiğine göre bir yıl önce, yani 9 Haziran 2021’de Bitcoin’in değeri 36 bin dolar seviyelerinde bulunuyor. Hatta BTC’nin 64 bin doları vurduğu ilk rekorunu kırdıktan hemen sonraki düşüşe geçtiği döneme denk geldiğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl içerisinde -2021 yılının sonlarına doğru- Bitcoin bir daha çıkışa geçerek Kasım ayının ortasına doğru 69 bin dolarlık değeriyle ikinci kez rekor kırdı. Fakat daha sonra 18 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

Dönemsel olarak 50 bin dolar barajına yaklaşmış olsa da şu anda belirttiğimiz gibi 18 bin dolar seviyelerine kadar çekilmiş durumda. Dolayısıyla tam 1 yıl önce BTC alan bir kişi eğer şu ana kadar hiç satış işlemi yapmadıysa yaklaşık yüzde 50 civarında bir zarar etmiş durumda oluyor.

Fakat bir de Dolar/TL grafiğine bakmamız gerekiyor. Çünkü o dönemde doların lira karşısındaki değeri şu ana göre daha düşüktü. Hatta 19 Mayıs 2021 tarihinde 1 dolar, 8.74 TL’ye denk geliyordu. Bu sebeple, 10 bin TL ile kripto para borsasına giren bir kişi BTC’ye tam 1.144 dolar yatırmış olacaktı.

Kripto yatırımında yüzde 50 civarı bir zarara uğradığı için de halihazırda 572 doları olacaktı. Fakat şu anda doların lira karşısındaki değeri oldukça yüksek. Hatta 1 dolar 17.33 TL’ye denk geliyor. Bu sebeple BTC/USDT’de bulunan parasının değeri de 9 bin 914 TL oluyor.

Yani aslında kripto parada yaşanan zararın yüzde 45’den fazlası dolar ile sübvanse edilmiş oluyor. Fakat bu süre içerisinde hayatımızın daha da pahalılaştığını ve açıklanan yüksek enflasyonu da göz önüne aldığımız zaman şu an elimize geçen 10 bin TL’nin 1 yıl önceki 10 bin TL’den daha değersiz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de kağıt üstünde çok az bir zarar olduğunu belirtelim.

Kaynak: ShiftDelete.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap